Harmonogram realizace bytového jádra
Při přestavbě panelákového bytového jádra lze využít vícero stavebních materiálů, ale nejčastěji se používá ytong. Důvodem je snadnější výstavba než z klasických pálených materiálů (jednotlivé tvárnice se spojují pomocí speciálního lepidla, není potřeba malta), přijatelná hmotnost i prozvučnost a dlouhá trvanlivost. Tento materiál má také potřebné zdravotní atesty a dobře na něm drží obklady.
Přednost však můžete dát například i speciálnímu sádrokartonu vhodnému do vlhkého prostředí. Realizace se obvykle pohybuje v délce deseti dnů, ale záleží na rozsahu prováděných prací.
1. den:Jsou odpojeny stávající rozvody vody, odpadu, plynu a elektrického zařízení. Přistupuje se k demontáži stávajícího jádra, následnému odvozu vybouraného odpadu a navezení stavebního materiálu.
2. den: Na programu je založení příček a jejich postupná výstavba, k níž se nejčastěji používá pórobeton o tloušťce 100, 70 a 50 mm. Na přání zákazníka však lze zhotovit příčky i ze sádrokartonu.
3. den:Na řadě je natažení rozvodů elektrických kabelů, vody, odpadů a vyrovnání podlahy (případně zalití podlahového topení).
4. den:Přistupuje se k začištění spár po instalaci rozvodů, montáži konstrukce a osazení sádrokartonového stropu.
5. den:Nanášejí se tenkovrstvé omítky, podezdívá se vana a pokládá dlažba.
6. den:Na programu je štukování neobložených stěn a keramické obklady.
7. den:Na řadu přichází výmalba a osazení obložkových dveří.
8. den:Osazují se zařizovací předměty jako WC, umyvadlo…
9. den:Instaluje se typový koupelnový nábytek, elektrické zásuvky, vypínače a svítidla. Tento den by se měl stihnout i úklid staveniště.
10. den:A teď již zbývá pouze dokončenou stavbu na základě předávacího protokolu předat investorovi.