Rekonstrukce bytového jádra
Při přestavbě panelákového bytu se může pouze vyměnit bytové jádro či posunout nenosná příčka, jinde jsou změny podstatně razantnější. Nezáleží však pouze na představě investorů a jejich solventnosti. Dispoziční úprava nesmí v první řadě narušit statiku panelového domu.
V panelových bytech se můžete nejčastěji setkat s prefabrikovanými jádry, jejichž konstrukci tvoří dřevěný rám, do nějž jsou vloženy polystyren a umakartové desky. Podstatně méně častěji se používala jádra s železobetonovou konstrukcí. Ta měla sice delší životnost, ale svojí značnou hmotností komplikovala výstavbu.
Rozhodnete-li se pro kompletní rekonstrukci bytového jádra, je nutné si ujasnit, jak by měly koupelna a WC vypadat a kolik do rekonstrukce vlastně můžete investovat. Dále je třeba se rozhodnout, zda se do přestavby pustíte sami, nebo ji svěříte specializované firmě.
Ta vám může pomoci nejen s odstraněním umakartového jádra a výstavbou nové koupelny a toalety, ale i s návrhem nové hygienické místnosti. Většina studií či firem dnes dokáže vypracovat návrh úpravy včetně 3D vizualizace. Návrh většinou obsahuje možná dispoziční řešení, materiály a předběžnou kalkulaci.
Dalším krokem je vyplnění zadávacího listu, kde je jasně specifikován požadavek na řešení detailů.Zadávací list poslouží jako podklad pro zaměření stávajícího stavu odborníkem, který zároveň zajistí veškeré podklady související s úpravou vody, kanalizace, elektroinstalace a vzduchotechniky.
Následně přichází na řadu podrobný položkový rozpočet, který tvoří přílohu smlouvy o dílo, na kterou se nesmí zapomenout. Spolu s nabídkovým rozpočtem se podle rozsahu prací stanoví celková délka realizace.